środa, 6 stycznia 2016

Gwiazdka na szydełku- amigurumi

     Za niecałe 3 miesiące na Świecie pojawi się nasz synek Remuś i zaczynamy z mężem urządzać jego pokoik, więc postanowiłam urozmaicić jego otoczenie w różnego rodzaju dodatki szydełkowe. Zawieszka imienna nad łóżeczko już od dawna jest gotowa i cierpliwie sobie czeka na zawieszenie :) Dziś chciałabym Wam pokazać jak wykonać szydełkową gwiazdkę amigurumi jak ta poniżej na zdjęciu.


      Amigurumi to japońska sztuka tworzenia wypychanych zabawek i dodatków wykonanych na szydełku. Do ich wykonania potrzebne będą naprawdę podstawowe umiejętności, bowiem całość składa się z samych półsłupków. No to zaczynamy :)
     Do wykonania mojej gwiazdki użyłam  żółtej włóczki akrylowej typu Kotek- na opakowaniu było oznaczenie, że nadaje się na szydełko rozmiar 3,5, jednak jak do szydełkowania wzięłam szydełko nr 2,5 mm, aby gwiazdka była zwarta i dość ciasno szydełkowana.

Legenda skrótów:
o- oczko
ps. - półsłupek
   
1 okrążenie
Robótkę zaczynamy od wykonania tzw. "magic ring", następnie wykonujemy w nim 5 ps.                 i naciągamy, aby powstało kółeczko (zdjęcie poniżej). ( razem 5 ps.)


I teraz przydałby się nam kawałek włóczki w innym kolorze ( najlepiej kontrastującym), aby oznaczyć sobie początek naszego okrążenia. Jest to dość istotne, bowiem gwiazdka jest wykonywana jednym ciągiem tzn. pomiędzy okrążeniami nie wykonujemy oczek ścisłych!

2 okrążenie
  W każdym oczku wykonujemy 2ps. ( razem 10 ps.)

jak widać na zdjęciu do oznaczenia początku okrążenia użyłam ciemnej włóczki 
3 okrążenie
 1 ps., w kolejnym o. 2 ps. - czynność powtarzamy jeszcze 4 razy ( razem 15 ps.)

4 okrążenie 
1 ps., 1 ps., 2ps.w o. - czynność powtarzamy jeszcze 4 razy ( razem 20 ps.)5 okrązenie 

1ps., 1ps., 1ps., 2ps. w o., - czynność powtarzamy jeszcze 4 razy ( razem 25 ps.)

6 okrążenie 

1ps., 1ps., 1ps., 1ps., 2ps. w o.- czynność powtarzamy jeszcze 4 razy ( razem 30 ps.)

    a) Kiedy mamy wykonane nasze kółeczko, zaczynamy tworzyć ramiona gwiazdki. Przekładamy naszą nitkę do oznaczania początku okrążenia i wykonujemy po jednym półsłupku w 6 kolejnych oczkach ( zdjęcie poniżej).


b) Następnie robimy 1 o. i odwracamy robótkę ( zdjęcie poniżej).


 Kiedy mamy odwrócone kółeczko, wbijamy szydełko w pierwsze nasze o. i robimy 1ps.,( zdjęcie poniżej)


w kolejnym oczku robimy 1ps., następnie ŁĄCZYMY kolejne 2o. razem. Aby połączyć 2 oczka razem należy przeciągnąć włóczkę przez 2-gie o., jeszcze raz przeciągnąć włóczkę przez 3-cie o.,  powstaną nam 3 pętelki na szydełku, a następnie trzeba przeciągnąć włóczkę przez 3 powstałe pętelki. (zdjęcie poniżej)

 i po 1ps. w kolejnych 2 o.
Czyli ten rządek będzie wyglądać tak: 1ps., 1ps., 2o.łączone razem., 1ps.1ps.  ( razem 5ps.)

c) 1 o. i odwracamy robótkę
    1 ps., 1ps., pomijamy jedno o., 1ps., 1ps., ( razem 4ps. )

d) 1 o. i odwracamy robótkę
    1ps., 2o. łączone razem, 1ps. ( razem 3ps.)

e) 1 o. i odwracamy robótkę
    łączymy ze sobą 2o. (razem 2ps.)

f)  wykonujemy 1 ps. (1 ps.)

Powinno nam powstać pierwsze ramionko naszej gwiazdki (zdjęcie poniżej).

   
Przeciągamy włóczkę przez ostatnie oczko, aby powstał nam "zapas". Możemy już przeciąć włóczkę i wyciągnąć ją. Aby wykonać kolejne ramię gwiazdki wbijamy szydełko w szóste oczko pierwszego rzędu naszego ramienia, które przed chwilą wykonaliśmy ( zdjęcie poniżej)


Następnie przeciągamy włóczkę przez to oczko (zdjęcie poniżej)


I musimy wykonać 6 kolejnych półsłupków tak jak w szydełkowaniu pierwszego ramienia i cała reszta się wygląda tak samo ( zdjęcie poniżej)

Drugie ramię- powstał nam taki kotek 

Czynność powtarzamy, aż zamkniemy nasze kółeczko pięcioma ramionami gwiazdki (zdjęcie poniżej)


Aby powstała nam wypchana gwiazdka musimy wykonać jeszcze raz taką pojedynczą gwiazdkę,      a następnie połączyć je ze sobą. Do wypchania mojej gwiazdki użyłam wsadu silikonowego ze starej poduszki, ale możecie użyć skrawków materiałów, odpadków z włóczek lub po prostu waty.

A gotowa gwiazdka prezentuje się tak:


     Z takich gwiazdek możemy zrobić jakąś girlandę, zawieszkę lub cokolwiek innego co Wam wyobraźnia przyniesie. Ja już mam koncepcję na wykorzystanie moich gwiazdek, ale to na razie niech zostanie słodką tajemnicą :) Ale obiecuję, że zobaczycie efekt końcowy mojego dzieła.
 
Mam nadzieję, że komuś przyda się instrukcja i życzę powodzenia w gwiazdkowym amigurumi :DBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza